niedziela, 8 grudnia 2013

Podstawy hiszpańskiego dla dzieci

Como te llamas? (Jak masz na imię?)
Me llamo... (Mam na imię...)


6 grudnia w świetlicy szkolnej odbyło się pierwsze z trzech spotkań projektu miejskiego "Podstawy hiszpańskiego dla dzieci" w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności "PROJEKTOR - wolontariat studencki". Celem projektu jest zaznajomienie dzieci z podstawowymi zagadnieniami kulturowymi i wyrażeniami w języku hiszpańskim, w połączeniu z zabawami ruchowymi. Zajęcia prowadzone są przez studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (panie: Julię Sośniak i Aleksandrę Staszewską oraz panów: Mateusza Dłubacza i Bartosza Poloczka).


Podczas pierwszego spotkania 15 uczniów z klas 0-III naszej szkoły miało okazję poznać podstawowe zwroty i wyrażenia w języku hiszpańskim. Nauczyli się oni przedstawiać, a także poznali hiszpańskie odpowiedniki swoich imion. Mieli okazję zobaczyć, jak wygląda flaga Hiszpanii, poznali rzeczy charakterystyczne dla tego kraju, a także dowiedzieli się, że hymn Hiszpanii nie ma słów. Dzięki wprowadzeniu gier integrujących grupę oraz zabaw ruchowych, uczniowie mogli uczyć się podstaw języka przez zabawę. Mogli także własnoręcznie stworzyć flagę Hiszpanii. 

Pod koniec spotkania uczniowie dowiedzieli się, że w Hiszpanii 6 grudnia nie obchodzi się tak jak u nas Mikołajek, lecz celebruje święto Konstytucji. Prezenty natomiast wręcza się dzieciom najczęściej 6 stycznia, w święto Trzech Króli (według legendy to trzej mędrcy przybywają ze wschodu i wręczają podarunki milusińskim).

Zajęcia bardzo spodobały się wszystkim uczestnikom. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie!

2 komentarze: