poniedziałek, 30 marca 2020

Zabawy na koncetrację- świetlicowe SOS cz.3


Świetlicowe SOS dla Rodziców- cz. 3

Temat: Zabawy na koncentrację uwagi

             Często mówimy do dziecka, które nas słucha, choć tak naprawdę widzimy, że myślami jest gdzie indziej. Na zadane pytanie odpowiada, że nie dosłyszało, nie pamięta lub nie rozumie o co nam chodzi. Bierzemy głęboki oddech żeby ochłonąć i mówimy: „Skup się w końcu”.
Drodzy Rodzice, gdyby to było takie proste...
Pamiętajmy, że samo upominanie w niczym dziecku nie pomoże. Jeżeli zależy nam na tym, aby nasze dzieci potrafiły się lepiej skupić, zapamiętać i zorganizować musimy przede wszystkim wykazać się  sporą dozą wyrozumiałości i cierpliwości.
Umiejętność koncentracji uwagi rozwija się z wiekiem ale można, a nawet powinno się ją ćwiczyć. 
            W tym celu proponujemy wykorzystać kilka prostych zabaw:
1.               Puzzle: na początek, aby dziecko się nie zraziło, łatwiejsze zestawy. W przyszłości można zadbać o oprawienie prac dziecka i stworzenie mini galerii w jego pokoju.
2.               Zabawa rytmem: to nic innego jak odtwarzanie przez dziecko rytmów za pomocą wystukiwania, wyklaskiwania czy domowych instrumentów zrobionych samodzielnie ze słoików, plastikowych butelek i ziaren.
3.               Czego brakuje?: ustawiamy na podłodze zestaw dowolnych przedmiotów: klocek, długopis, zeszyt, agrafka, piłka, piórnik, itp., dziecko albo zamyka oczy, albo wychodzi na chwilę
z pokoju. Chowamy jedną z rzeczy, a dziecko ma odgadnąć której rzeczy brakuje. Stopniowo dodajemy więcej przedmiotów i zmieniamy ich zestawy.
4.               Pisanie palcem po plecach: prosimy dziecko aby usiadło do nas tyłem i palcem po jego plecach piszemy do niego wiadomość. Ćwiczenie wymaga ogromnego skupienia, proponujemy więc rozpocząć zabawę od pojedynczych liter, później dodawać wyrazy dwu i trzyliterowe. Oczywiście wymieniajcie się rolami i zgadujcie na zmianę tajemnicze wiadomości.
5.               Czytanie bajek: jak najdłużej celebrujcie rytuał czytania bajek na dobranoc, nawet jeśli Twoje dziecko już samo świetnie czyta. To doskonały trening na koncentrację uwagi! Warto zadawać pytania do przeczytanego tekstu, co dodatkowo zmobilizuje dziecko do uważnego słuchania.
6.               Zabawy słowne: zabawa w ostatnią literę polegająca na wymienianiu na zmianę wyrazów zaczynających się na literę, na która kończyło się słowo wypowiedziane przez poprzednika. Innym pomysłem jest zabawa słowami w skojarzenia, np. bułka- piekarz- mąka- żyto- ziemia- czarny itd., Można też rywalizować ze sobą, np. kto wymieni więcej marek samochodów, nazw kwiatów, czy imion męskich w dwie minuty.
7.               Zabawy manualne: pewnie trudno w to uwierzyć, że zwykła kolorowanka jest bardzo dobrym treningiem koncentracji. Świetnie sprawdzają się kolorowanki z instrukcją, gdzie elementy  kolorujemy zgodnie z opisanym oznaczeniem. Sporej dozy koncentracji uwagi wymagają także prace polegające na odrysowywaniu szablonów lub przerysowywaniu rysunków, czy rysowaniu fragment po fragmencie.

            Zachęcamy Państwa do jak najczęstszego angażowania dzieci w wymienione zabawy. Wszystkie można zorganizować w domu, są bardzo proste, zadowolą niejedno dziecko,
a co najważniejsze, dają gwarancję, że w niedługim czasie nasz Dyzio Marzyciel zamieni się
w pełnego skupienia i rezolutnego dzieciaka. Powodzenia :-)))

Źródło: mamadu.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz